remiks 2011

Autor: . ., Gatunek: Proza, Dodano: 14 lutego 2011, 21:20:35, Tagi:  remiks 2011

1. O starości i piorunach, czyli wciąż przed

Obserwatorzy życia tacy jak ja na starość stają się niespokojni. Miotają się, patrzą na zegarki; jest to jeden z śmiesznych nawyków starych ludzi - pragną ratować czas.

W pewnym okresie chciwość życia i wrażeń staje się u nich silniejsza niż u dwudziestolatków. Dużo gadają, dużo myślą: uczucia ich są dzikie i tępe zarazem. Potem gasną szybko i spokojnie. Umierając wmawiają wszystkim, że żyli szeroko.

Wszystko jest przygotowane. My też. Czekamy na upragnioną burzę z piorunami, ale nie nadchodzi. Dni pełne żaru i potu na tle wypalonego nieba kończą się wieczornym lub nocnym piskiem włóczących się watahami głodnych pieszczot dziewcząt. Wszystkie są miejscowe, nieciekawe, dokładnie zresztą obejrzane i znane. Ich ruchy i zachowania, też nam wiadome, prymitywne.

Dziewczęta nie są jednak naszymi wrogami. Jeśli zawinią, wkładamy im głowy w zaspy i przeglądamy im piczki. Czasem zanurzamy im głowy pod wodę ze studni. A wtedy wkłada się im gruszkę w dupę, to znaczy w pizdeńkę.

 

Wiedziałem, że gdzieś na tej drodze czekają mnie prawdziwe dziewczyny, wizje, wszystko; gdzieś na tej drodze zostanie mi wręczona perła.

W jednej chwili, bez namysłu, postanowiłem zrobić coś zupełnie innego: zwiać stąd i to zaraz, nie zwlekając nawet do rana. Nie chciałem ani godziny dłużej tłuc się tutaj nie wiadomo po co. Było mi smutno i czułem się zanadto już samotny. Postanowiłem więc, że wynajmę sobie pokój w hotelu, oczywiście w jakimś najskromniejszym hotelu, i przyczaję się. Potem zjawię się w domu wypoczęty i w dobrej formie.

 

Zaszedłem do najbardziej nieprawdopodobnego hotelu pod słońcem, czegoś w rodzaju samotnego baru równin dla miejscowych nastolatków. Kilka osób tańczyło przy muzyce z szafy grającej.

Przy barze siedziały w kupie trzy dziule. Te trzy psiczki były jak z żurnała, miały peruki na baszkach, fioletową, zieloną i pomarańczową, a każda w cenie, no, ja bym powiedział, przynajmniej trzy albo czterotygodniowy zarobek takiej dziuszki, no i makijaż pod kolor (to znaczy tęcza wokół oczu i usto rozmalowane bardzo szeroko). Dalej miały czarne, długie, zupełnie proste kiece.

Ona nosiła bardzo drogie buty na małych i piekielnie zgrabnych stopach. Była prawie piękną dupą, śmiejącą się, z dzikimi oczami, smukłą i wyprostowaną.

- Pan Tomek?

Natychmiast rozpoznałem ten kobiecy głos, i uruchomi­łem te swoje gierki.

- Mmmmmm - odpowiedziałem.

- Czy pan spał?

- Tak. Tak, Ale proszę śmiało mówić dalej. Nic nie szkodzi.

- Wszystko zostało właśnie wyjaśnione. Nie mam do pana żadnych zastrzeżeń.

- Hmmm... hmmmmmm... hmmmmmm.

- I to wszystko na dzisiaj, panie Tomku. Życzę przyje­mnego dnia.

Ta jej czysta, niewinna uroda, egzaltacja, wrażliwość i ten ruch niecierpliwy, kiedy dłonią poprawia włosy.

-Proszę nadal utrzymywać dotychczasowe stosunki z tymi ludźmi – pokazałem twarzą na kobiety - wydają mi się one dla pani niezbędne. Mówię to nie bez żalu, gdyż aby komplement pani też w jakiś sposób odwzajemnić, i pani mi się podoba, zwłaszcza jeśli pani tak jak teraz patrzy na mnie smutno, do czego zresztą bynajmniej nie ma powodu. Pani należy do społeczności, którą ją muszę zwalczać.

Agata uciekła z domu i wcale to nie był krótkotrwały zryw rozkapryszonej jedynaczki, która w zetknięciu z odpychająca rzeczywistością powróci czym prędzej do beztroskiej wygody życia w willi.

Sypiała z Nimi bez słowa protestu w najokropniejszych norach. A skrzypienie łóżka, na którym oni leżeli, powodowało u mnie długie godziny bezsenności i wszystko na tym ich łóżku, choć była ciemność, widziałem.

 

2. Tuż po

Agata wyglądała niekorzystnie. Śpiąc miała lekko otwarte usta.  Wstałem i poszedłem do miednicy. Zdjąłem z gwoździa lusterko i długo przeglądałem się w nim. Potem obrzuciłem wzrokiem pokój, spojrzałem na Agatę, rozpłakałem się.

Ech, co ja widzę? Co ja tu widzę wprost olśniewająco? Położyłem się wieczorem i obudziłem się rano. Przecież to jest jedno z najpiękniejszych zdań świata, to jest olśniewające, to jest snop światła w same oczy, w same usta. Jak mogłem tego przedtem nie zauważyć? Ile razy wypowiedziałem to zwyczajne proste zdanie, nie zdając sobie sprawy, nie widząc, ślepy, że to jest przecież cud, opisanie cudu. Ślepy jestem ciągle, ciągle ślepy.

Przepełniała mnie miłość. Oto Agata siedziała już naga na parapecie w sypialni, rysowała. Spytałem ją, co to jest, i pokazała mi; wdzięczny mały ptaszek, jak ten, który lata na starych filmach Disneya.

- Powiedziała: „Patrz, Tomku” i ściągnęła zabawnie wargi, potarła palcami i kciukiem ołówek, którym rysowała, a ten przeklęty ptak sfrunął prosto z papieru. Popatrzyła na mnie wielkimi sennymi oczyma, niebieskimi jak jeziora, i wtedy poczułem się z powrotem jak dzieciak, dorastający w Surażu, i fale Narwi zamknęły się nade mną. To nie był żaden trick, nie zwabiła tego ptaka zza okna, żeby mnie ogłupić - mówię prawdę! - sfrunął prosto z cholernego papieru!

 

3. Jeszcze o piorunach

Tłumaczę dziewczynie, że powodów do zagniewania Boga jest wiele, zatem Bóg musi mieć w pogotowiu całą gwiazdę piorunów, żeby razić nimi tych, co na rażenie zasługują... Poza tym szlak pioruna jest niespodziewany, określony tylko trafem przypadku, dlatego często trafia tam, gdzie ma trafić i być może lepiej nie siedzieć na progu.

 

Epilog

Dostał się pod koła, pokatulkało go i kaput.

- To rano było. Na ten ekspres do stolicy.

- Ale podobno do ostatniego wagonu skakał.

- Do ostatniego wagonu, ale do przednich drzwi.

-  Aha, do przednich drzwi. No tak.

W dniu 18 lutego bieżącego roku zginął w wypadku kolejowym w Polsce Północnej Pan Tomek pismak – amator, o czym zawiadamiają żona z dziećmi. Prosimy o nieskładanie kondolencji!

 

Literatura:

A. Baran – Głowa wroga

Ch. Bukowski – Listonosz

A. Burgess – Mechaniczna pomarańcza

A. Bursa – Zabicie ciotki

J. Farris - Axemann cometh

M. Hłasko – Pierwszy krok w chmurach

F. Kafka - Proces

J. Kerouac – W drodze

R.Milczewski - Bruno – Jak już, to już

M. Nowakowski – Książę nocy

J. Salinger – Buszujący w zbożu

S. Stachura – Siekierezada

plus zremiksowane quasi-autowstawki;)

Komentarze (13)

 • Tomku, nie znam się na prozie, ale zostałam teraz przez Ciebie zastrzelona.

 • Napracował się Pan. Brawo. Jest Pan na Fejsbuku moim faworytem.

  • . .
  • 15 lutego 2011, 08:12:12

  ;)

 • Brawo:):)

 • Bo admin wrzucił na fejsbuk. Tym razem,to nie ja.

  • . .
  • 15 lutego 2011, 14:48:26

  Jarku - serdeczny uścisk dłoni.

  P. Wando, myślałem jeszcze o wplocie "Dzieci z bullerbyn" i "O psie który jeździł koleją", ale mimo że mocno parły na remiks, to ostatecznie z nich zrezygnowałem.

  A Wy Państwo, jakbyście mieli remiksować, to co by to były za tytuły?

 • Ja myślę o starociach. Chińczykach, Egipcjanach, Grekach, ale mi się nie chce

  • K Z
  • 15 lutego 2011, 17:12:16

  jest dobrze :)

  • . .
  • 15 lutego 2011, 18:46:06

  Chyba jednak zmieniła Pani zdanie, miło:)

  Kasia - dzięki za wpis. Serdecznie:)

 • Ha, najgorsze zadanie czeka jurorów, bo będą musieli zapoznać się nie tylko z naszymi utworami, ale też z autorami, których się miksuje :))) Owszem niektóre oryginały są znane, ale remiksy odwołują się też do mało znanych. Fajnie, że proza, a nie wiersz.
  O tekście nic nie powiem, wszak konkurencja! :)
  A tak nawiasem mówiąc, z jakiego autora to "pokatulkało", pokatulkać - czyje to?

  • . .
  • 16 lutego 2011, 22:46:27

  To ze Steda :)

 • jak dla mnie najlepszy jaki czytałam z grona "remiksów" zaskakujesz mnie! czyta się jednym tchem, potrafisz władać językiem w przeróżnym "otoczeniu"<- ta refleksja tyczy się również całej Twojej prozy i poezji, cóż za zróżnicowanie! podziwiam

  • . .
  • 24 lutego 2011, 09:17:55

  Miło, że wpadłaś z wizytą, Nata:)
  Pzdrm.

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się